Македонска кујна

Готвиме со Фичо – Мрзлива пита

Рецепт на неделата

Views
Везилка Магазин

Фичо повторно за вас – денес на мени е Мрзлива пита.

Комплетен рецепт и видео подолу. Уживајте!

************************************************************

Многу лесен рецепт!

420гр Сенаменско брашно
360гр Јогурт
4 јајца
90гр Зејтин
15гр Пециво
80гр семки од сончоглед
1/2 Кромид (ситно сечкан)
2 мали Домати (ситно сецкани, без семе)
250гр рендана шунка
150гр кравјо сирење
150гр рендан Ајдамер (опционално)
30гр сусам

Се пече 1 час на 150/160С
Тоест по 15мин печење се покрива со фолија и така се пече 40мин.

Потоа се открива, се покачува температурата на 175С и се пече уште 5мин (зависи како ви пече рерната).
Доколку е потребно печете уште додатни 5мин. Проверете со дрвено стапче дали е добро печено.

Уживајте!Ова ви е одличен рецепт за појадок и вечера!

 

View this post on Instagram

Многу лесен рецепт! 420гр Сенаменско брашно @zitoluks 360гр Јогурт 4 јајца 90гр Зејтин 15гр Пециво 80гр семки од сончоглед 1/2 Кромид (ситно сечкан) 2 мали Домати (ситно сецкани, без семе) 250гр рендана шунка 150гр кравјо сирење 150гр рендан Ајдамер (опционално) 30гр сусам ———————- Се пече 1 час на 150/160С Тоест по 15мин печење се покрива со фолија и така се пече 40мин. Потоа се открива, се покачива температурата на 175С и се пече уште 5мин (зависи како ви пече рерната). Доколку е потребно печете упте додатни 5мин. Проверете со дрвено стапче дали е добро печено. Уживајте!😉Ова ви е одличен рецепт за појадок и вечера!😉 Посебна благодарност до мојот снимател и мотиватор @ivanabatinic и мојот Максо!❤️ #ГотвимеСоФичо #ДомашниРецепти #МрзливаПита #ЖитоЛукс

A post shared by Filip Popovski (@filippopovski) on

Везилка Магазин

Напишете коментар