Македонска кујна

Готвиме со Фичо: „Рецепт за Ќејфска салата“ (видео)

Ќејфска салата - Готвиме со Фичо во Маврово
Views
Везилка Магазин

Можеби промени локација, но дефинитивно не и страст.

Фичо започна нов серијал на кратки видео рецепти за сите нас директно од Маврово, а денес на мени ја имаме одличната Ќејфска салата.

Уживајте!

*****************************************************

За овој рецепт ќе ви бидат потребни следните состојки :

🗹Ајсберг

🗹Рукола

🗹Црвен кромид

🗹Овчо сирење

🗹Краставица

🗹Шери домати

Дресинг:

🗹Сув босилок ½ лажичка

🗹Свеж лук 1 чешне

🗹Оригано ½ лажичка

🗹Магдонос 1 лажичка

🗹Мајчина душица ½ лажичка

🗹2 лажички сенф

🗹2 лажички сок од лимон

🗹½ шолја мајонез

🗹сол и бибер

🗹маслиново масло 1/3 од шолја

🗹бел балсамико оцет ¼ од шолја

 

 

Музика во видеото: Златко Ориѓански

Везилка Магазин

Напишете коментар