Кујна

Готвиме со Фичо: Рижото Миланезе

Везилка Магазин

Фичо готви за вас!

Рецептот е многу лесен, следете го видеото и водете се по текстот:

Ориз (Карнароли) 300гр
Путер 60/70гр
Бујон 600гр (зеленчук)
Шафран 0,125гр
Сол по вкус
Пармезан 100гр
Кромид 70гр
Лук 3 чешниња
Маслиново масло 2 лажици
Бело вино 150мл

1. Ставете го маслиновото да се загрее на средна температура. Додадете го кромидот и лукот (ситно исечкани) да се издинстаат, да ги ослободат своите ароми.
2. Сварете го бујонот и оставете го да се замлачи, потоа додадете му го шафранот.
*За цело готвење додавајте го путерот сукцесивно.
3. Додадете го оризот да се запржи заедно со лукот и кромидот.
4. По 7мин готвење додадете го виното. *Бујонот додавајте го во 3-4 наврати.
5. Пред крај, изгасете ја ринглата и додадете го пармезанот.
*Не заборавајте цело време да мешате!
На здравје екипа!

View this post on Instagram

Ок, екипа денес спремав Рижото Миланезе и се изненадив ама и Максим го бендиса (мислев дека нема ни да го погледне?)! #ГотвимеСоФичо #Рижото #РижотоМиланезе ? Рецептот е многу лесен, следете го видеото и водете се по текстот: Ориз (Карнароли) 300гр Путер 60/70гр Бујон 600гр (зеленчук) Шафран 0,125гр Сол по вкус Пармезан 100гр Кромид 70гр Лук 3 чешниња Маслиново масло 2 лажици Бело вино 150мл 1. Ставете го маслиновото да се загрее на средна температура. Додадете го кромидот и лукот (ситно исечкани) да се издинстаат, да ги ослободат своите ароми. 2. Сварете го бујонот и оставете го да се замлачи, потоа додадете му го шафранот. *За цело готвење додавајте го путерот сукцесивно. 3. Додадете го оризот да се запржи заедно со лукот и кромидот. 4. По 7мин готвење додадете го виното. *Бујонот додавајте го во 3-4 наврати. 5. Пред крај, изгасете ја ринглата и додадете го пармезанот. *Не заборавајте цело време да мешате! На здравје екипа!??

A post shared by Filip Popovski (@filippopovski) on

Везилка Магазин