Интервјуа

Снежана и Емил Попорданоски (втор дел) : Научивме да им се радуваме на предизвиците во животот, бидејќи знаеме дека ни носат важни лекции кои треба да ги научиме

Минатата недела го постиравме првиот дел од интервјуто со Емил и Снежана Попорданоски, брачен пар од Мелбурн, кои се согласија,...

Повеќе
Интервјуа

Иван Јовановски Карас: Сонот ми се оствари кога зачекорив на Европското првенство со македонската репрезентација

Иван Карас Јовановски е човекот кој беше дел од стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација и кој со истата доживеа...

Повеќе
Интервјуа

Зарина Првасевда: Никогаш не престанав да верувам дека музиката за којашто сега живеам, порано или подоцна ќе ми дојде во животот

Можеби до сега не живеела надвор од Македонија и поради ова не е нашиот вообичаен човек за интервју, но Евгенија...

Повеќе
Интервјуа

Стемаркус: Пишувањето од женска перспектива беше предизвик за еволутивниот пат на мојот уметнички израз

Романот „Анатомијата на бумбарот“ во февруари годинава, набрзо по неговото издавање, на Амазон беше прогласен за најпродаван роман во категоријата...

Повеќе