Кујна

Пита/Зелник – рецепт и начин на приготвување (видео)

Готви Јана Бранова

Везилка Магазин

Рецепт

 

Тесто:

680гр брашно

350мл топла вода

1/2 лаижиче квасец

1/2 лажиче шеќер

1 лажичка сол

2 лажици масло

За полнење:

4-5 стапчиња праз

2 лажици масло

2 јајца

1 лажичка сол

1/2 лажичка црн бибер

1/2 лажичка црвен пипер

230гр сирење (рикота)

230гр фета сирење

60мл топен путер и масло

Гответе со Јана Бранова

Везилка Магазин