Кујна

Рецепт: „Брз колач со малини“

Рецепт на Бетина Кузевски од блогот „Зготвено со љубов“

Везилка Магазин

Состојки

  • 500гр. малини (свежи или замрзнати)
  • 3 жолчки
  • 200гр. шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 200мл. млеко
  • 100мл. зејтин
  • 250гр. брашно
  • 1/2 пециво

Шам од белки

  • 5 белки
  • 200гр шеќер

Подготовка

Малините измијте ги и оставете да се исцедат. Доколку користите замрзнати малини, оставете од вечер да се одмрзнат и исцедат.

Рерната вклучете ја да се загрева на 180 степени. Долгнавеста тава бр.36 (36цм * 22цм) намастете ја со зејтин.

Во длабок сад изматете ги жолчките и шеќерот па постепено, на неколку пати, додадете го млекото. Ставете го зејтинот, добро изматете. На крај, додадете го баршното и пецивото, убаво изматете па смесата истурете ја во тавата за печење. Печете 15 минути.

Извадете ја тавата и одозгора наредете ги малините. Вратете да се пече, овој пат 20-тина минути. За тоа време изматете ги белките со шеќерот во цврст шам. Распоредете го врз малините, зголемете ја температурата на рерната на 200 степени и ставете да се пече околу 10 мин.

Оставете да се излади, па сечете парчиња и послужете.

 

„Зготвено со љубов“ е блог за готвење позади кој стои Бетина Кузевски, Македонка која живее во Германија и која успешно ги комбинира своите две најголеми страсти – готвењето и фотографијата. 

Везилка Магазин