Интервјуа

Оливера Шојбер-Мирчиќ: „Создавам парфеми за да ги разбудам емоциите кои се скриени длабоко во нас“

  „Парфемот кажува повеќе за вас отколку вашиот потпис“. Девизата на Коко Шанел не ѝ е далечна и на нашата соговорничка. Битолчанката која ја мириса и носталгијата и среќата и тагата и радоста. Оливера Шојбер-Мирчиќ, Македонка во Базел, Швајцарија, создава...

Повеќе
Интервјуа

Марија Баришин Luce: “Сфатив дека никаде не припаѓам и дека е тоа сосема во ред”

Барајќи ја својата припадност во овој свет, Марија Баришин Luce прошетала по 3 континенти, за на крај конечно да се пронајде себеси во Нов Зеланд и да сфати дека потрагата всушност никогаш и немала географска придавка. Екстремно интелегентна, своја и...

Повеќе
Интервјуа

Маја Стојмирова: „Со “Babba Grill“ си земавме обврска да ја претставиме македонската храна, култура и историја“

„Животот секогаш приредува изненадувања“ - колку и да ја повторуваме оваа изрека, суштината на истата ја разбира само оној кој ја отворил оваа врата. Маја Стојмирова од Скопје била среќно немажена девојка, која не ни помислувала дека едно барање за...

Повеќе
Интервјуа

Марија Соколоска: „Љубовта кон самата себе е најголема кога излегол белегот од душата“

Трансформацијата на Марија Соколоска, нутриционист за жени од Лондон, во периодот на изолација мотивираше илјадници жени во Македонија и низ светот, и преку својата програма Eat the rainbow и ФБ страна MSWeightlossClinic стана поим за движење за здрав живот. Отворена,...

Повеќе
Интервјуа

„Слободата за мене е најважниот дел и не верувам во компромиси или жртвување кога влегуваш во брак“

Од Њујорк во кривопаланечкото село Опила, за кратко време доживеа самоизолација, повреда по пад од коњ и се зарази со корона вирусот. Лоша среќа, или типично Марија секојдневие?   - Па не е лоша среќа , едноставно некои работи се...

Повеќе
ИнтервјуаУспешни бизнис приказни

„Живеам во исто време во Штип и во Загреб“

За некои исклучително мачно, за модната креаторка Славица Басаровска е привилегија во исто време да се живее во два града. Професионално функционира во модната конфекција „Линеа“ во Штип, но приватно живее со сопругот и со двете ќерки во Загреб. За...

Повеќе
Интервјуа

Трајче Марков, неготинец кој секојдневно угостува Австријци

Полнети пиперки, сарма, плескавица и шопска салата, ова е најчестиот избор на Австријците кои се редовни гости во ресторанот на Трајче Марков од Неготино. 44 годишниот трговец од Тиквешијата, по преселбата во Виена со неговото семејство решил да стане угостител....

Повеќе
Интервјуа

Секогаш останете верни на вашето верување

Ако никогаш не сте слушнале за George Georgievski, тогаш сте го пропуштиле едниот од најшармантните и чудесни Македонци низ светот, кој стекна светска слава со својот бренд School Lunch Box, правејќи школски оброци за своите две ќерки Кики и Анела,...

Повеќе
Интервјуа

Јасна Цветковска Велковска: Не заминав од Македонија со идејата дека заминувам засекогаш

На Јасна Цветковска Велковска, правник по професија, по 10 години работа во Македонски Телеком ѝ било понудено да замине во Братислава во новоснованата компанија на Дојче Телеком со цел да го организира и раководи Секторот за право, усогласеност и заштита...

Повеќе
Интервјуа

Тијана Дапчевиќ: „Ја чувствувам љубовта на Македонците насекаде низ светот“

Лично и отворено, впрочем со неа не може поинаку. Тијана Дапчевиќ, пејачка и актерка, уметник кој постојано твори, во време на карантин ни дозволи да влеземе подлабоко во нејзините чувства. Отворајќи се пред себе, се отвори и пред читателите на...

Повеќе