Please assign a menu to the primary menu location under menu

Интервјуа

Интервјуа

Јован Босеовски: „Нема малцинство“ е балада за македонската дијаспора што сите ја носиме во нашите гени

The English version of the interview can be found here.   „Ако не сум ја слушнал лично или не сум го запознал човекот кој ја носи - приказната не добила место во филмот“   Вака Јован Босеовски го започна разговорот за својот филм „Нема малцинство - Балада за македонската дијаспора“ кога го запрашав зошто баш опишаните настани и зошто баш...

Повеќе
Интервјуа

Стемаркус: Пишувањето од женска перспектива беше предизвик за еволутивниот пат на мојот уметнички израз

Романот „Анатомијата на бумбарот“ во февруари годинава, набрзо по неговото издавање, на Амазон беше прогласен за најпродаван роман во категоријата...

Повеќе
Ние низ светот

„Во животот секогаш мораш да имаш план, за да знаеш на каде одиш“ – Живко Николовски, 90-годишниот македонски кондураџија од Бразил

The English version can be found here.   Замислете го моментот кога во приквечерието спроти денот кога сте требало да...

Повеќе
Ние низ светот

Кој е дедо Живко Николовски, 90-годишниот кондураџија, еден од неколкуте живи Македонци во Бразил кои сѐ уште го зборуваат македонскиот јазик?

  Ако мислевте дека македонскиот јазик повеќе не се зборува во Бразил, тогаш сте се излажале. Доказ за тоа е...

Повеќе
1 2 3 13
Page 2 of 13
„Нема малцинства - Балада за македонската дијаспора“ - онлајн проекција, код за 20% попуст MKUD20
This is default text for notification bar