Please assign a menu to the primary menu location under menu

Музика и уметност

Настани

Македонскиот уметник Ѓоко Ризов со сопствен уметнички перформанс во Амстердам и дел од музичка изложба во Њујорк

The English version can be found here. На 31. aвгуст во Њујорк македонскиот сликар Ѓоко Ризов беше дел од настанот „Abstraction  Have Voices” каде познатиот композитор и пијанист Маргин Александер од Њујорк изведе неколку оригинални композици инспирирани од уметноста на Ризов и единаесет други уметници од девет различни земји.  Настанот во форма на музичка изложба беше инструментален концерт во Њујорк...

Повеќе
Музика и уметностПод друга шапкаУметност

Под друга шапка со Виолета Чаповска – Темите на правата на жените и загрозената околина со години се во центарот на моите дела

Секогаш сум замислувала дека подоцнежните години на мојот живот би сакала да ги поминам во средина која ми е душевно...

Повеќе
Уметност

Доктор Емил Попорданоски е добитник на наградата за најдобра збирка поезија од иселеник на Струшките вечери на поезијата

Овогодинешната награда „Стојан Христов“ за најдобра збирка поезија од иселеник при Струшките вечери на поезијата ја доби нашиот автор од...

Повеќе
Музика и уметностПод друга шапкаУметност

Под друга шапка со Иванчо Талевски – Цртежот, односно ликовното изразување е филозофска активност

Ме интересира кревкоста на цртежот како потенцијал на медиум за бележење комплексни проблематики, како што е меморијата. Така да, ден...

Повеќе
МузикаМузика и уметностПод друга шапка

Под друга шапка со Мики Петковски – Отсекогаш сум верувал дека во животот мора да постои некаква рамнотежа

Не е грев ако си ја напуштил својата татковина за да ги следиш своите соништа и да се подобриш себеси,...

Повеќе
Музика и уметностПод друга шапка

Под друга шапка со Елизабета Линднер Костадиновска – Мене не ми е целта со колеги да си ракоплескаме едни на други, туку да допреме до вистинска публика

Поезијата едноставно доаѓа и бара начин да се „материјализира“ во зборови – на македонски, германски, а понекогаш и на англиски....

Повеќе
Музика и уметностПод друга шапкаУметност

Под друга шапка со Гоце Давидов – Отвореноста кон непознатото ми даде толку многу можности да создадам еден мој свет, место со мои правила

Кога бев студент во Македонија и периодот после моите студии ја имав таа среќа да работам на реставрација на икони,...

Повеќе
Музика и уметностПод друга шапка

Под друга шапка со Емилија Жупаноска – И кога не сум физички во Македонија, јас исто како да сум, со сè што од таму во себе сум понела свесно или несвесно

Австралија ми е посебно инспиративна како мултикултурна земја, спој на различности, блиски, а далечни, далечни, а блиски, поинакви јазици, обичаи,...

Повеќе
Музика и уметност

Risen на Тони Радевски, победник на интернационалниот фестивал на краткометражен филм во ЛА во категоријата Научна фантастика

Краткометражниот филм Risen на македонскиот сценарист, режисер и продуцент Тони Радевски од Сиднеј, ја освои наградата за најдобар филм на...

Повеќе
1 2 3 11
Page 2 of 11
„Нема малцинства - Балада за македонската дијаспора“ - онлајн проекција, код за 20% попуст MKUD20
This is default text for notification bar