Настани

Настани

Настан: Промоција на англиската верзија на „Тагата на Мајлс Френклин под Кајмакчалан“ од Иван Чаповски во Мелбурн

Среда, 27 април 2022, Readings Hawthorn — Woiworung Country, 701 Glenferrie Rd, Hawthorn, Victoria, 3122, промоција на англиската верзија на „Тагата на Мајлс Франклин под Кајмакчалан“ (роман, Култура, 2004) преведен на англиски јазик од Пол Филев за Cadmus Press, 2020. Иван Чаповски е наградуван македонски поет, публицист и автор на романи, роден 1936 година во Воденско, Егејска Македонија и неговата поезија...

Повеќе
Уметност

Доктор Емил Попорданоски е добитник на наградата за најдобра збирка поезија од иселеник на Струшките вечери на поезијата

Овогодинешната награда „Стојан Христов“ за најдобра збирка поезија од иселеник при Струшките вечери на поезијата ја доби нашиот автор од...

Повеќе
Корисни линкови

Попис 2021 – како да се попишат државјаните на РМ кои се надвор од земјата?

Започнува попишувањето на одредени категории граѓани како вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадниците на армијата во...

Повеќе
Музика и уметност

Билјана Јуруковски, фотографка од Сиднеј, ќе биде дел од еден од најдобрите светски фестивали на фотографија во Дубаи

Билјана Јуруковски е македонска повеќекратно надградувана фотографка, родена и израсната во Прилеп, која во моментов живее и работи во Сиднеј....

Повеќе
1 2
Page 1 of 2